Bill Gates je opět šéfem Microsoftu. Jak to bude dál

Co říkáte, může tato situace nastat?  Trochu jsem přemýšlel o tom, zda-li  by to byla dobrá či špatná volba. Jen připomenu, že po 13 letech oznámil odchod z čela firmy Steve Ballmer.

Kdo tedy bude třetím superšéfem této megafirmy? Pojďme si zaspekulovat.

Volný post chce Microsoft obsadit zvučným jménem. Na seznamu najdeme Alana Mullalyho – Ford, Stephena Elopa – Nokie, Tonyho Batese – Skype, Paula Maritze – VMware a taky Billa Gatese, toho času filantropa a předsedu charitativní organizace.

V posledních dnech se opět na amerických serverech spekuluje o tom, že Gates vstane v čele firmy.

 

Jaké jsou tedy šance adeptů?

 

Bill Gates

Sice hezká představa, ale nejméně pravděpodobná. Pro média a Hollywood by to byla senzace desetiletí. Vzpomeňme si na Steva Jobse a jeho návrat po letech v exilu do své firmy. Charismatický vizionář udělal z Applu největší a nejznámější firmu posledních let. Ačkoli  je Gates považován za přesný opak Jobse a odbornou veřejnosti téměř nenáviděn, věřím že by jeho osobnost měla velmi pozitivní dopad na Microsoft. Stejně jako Jobs = Apple, tak Gates = Microsoft. Tyto ikony počátků počítačového světa jsou prostě nesmazatelné. Nevybavuji si v současné době šéfa  IT průmyslu, který by byl tak vzpjat se značkou. Snad jen  Elen Musk z Tesly Motors.

Ale zpět. Nezáleží co bych si přál já, ale co si přejí akcionáři. Na amerických serverech se dalo dočíst, že akcionáři si nepřejí Gatese ani ve vedení představenstva natož v čele. Údajně by už nebyl  pro společnost přínosem. Navíc sám Gates rezolutně popřel tuto možnost. Jeho cíl je teď charitativní organizace.

Šance na zvolení: 10 %

 

 

Alan Mullaly

Věřím, že Alan Mullaly je velmi schopný manažer a chápu důvody Microsoftu dosadit ho čela. Současný CEO Ford Motor Company bez debat pozvedl konkurenceschopnost automobilky.  Ale je to opravdu dobrá volba pro Microsoft? Automobilový nebo jakýkoliv jiný průmysl se nedá s IT průmyslem vůbec srovnat. V tomto sektoru čas ubíhá mnohem rychleji a není  možné dělat dlouholeté výzkumy a inovace. Pokud nechrlíte jednu novinku za druhou, velmi rychle může následovat pád. Jen se podívejte na počet start-upů v IT a porovnejte je se start-upy v jiných sektorech. Nepoměr, co?

Bojím se, že Alan Mullaly nebo jakýkoliv jiný manažer mimo tento obor nebude mít jasnou vizi. Stane se pouze tlumočníkem současných manažerů Microsoftu, kteří sektor dokonale znají. Chápu, že CEO má být především dobrý manažer, jehož úkolem je hlavně řídit. Ale v IT? Ne. Zde patří bez debat dobrý manažer se zkušenostmi v tomto oboru.

Šance na zvolení: 50 %

 

 

Stephen Elop

Další vážný adept na post nejvyšší. Dle mého názoru taky nejpřijatelnější. V současné době šéfuje Nokii a jak jistě víte, Nokia od nedávna patří pod Microsoft. Elop byl dosazen do Nokie právě z Microsoftu, takže firmu  musí dokonale znát. Na rozdíl od Mallalyho bude mít přehled o rychle měnícím se IT sektoru. Navíc nákupem Nokie dal Microsoft jasně najevo, kde ho tlačí bota a  kterým směrem se bude chtít dále uchylovat. Pokud platí, že Microsoft bude chtít dohnat ztrátu na poli smartphonů a tabletů, tak je Stephen Elop jasná volba.

Šance na zvolení: 80 %

 

 

Někdo z vedení Microsoftu

Může se stát šéfem někdo z managementu Microsoftu? Ano. Stevu Ballmerovi se to povedlo. Ale musíme říct, že Ballmer byl po dlouhá léta pravá ruka Gatese a bylo to Gatesovo přání, aby právě on se stal jeho nástupcem. Otázka je, jestli to je za současného stavu možné. Když pominu, že šéf takovéto velké firmy by měl být mediálně známý s pozitivním PR, ikona, vizionář, tak by měl mít i jasný cíl. A tady u managementu a šéfů divizí narazíme. Microsoft, to je firma s mnoha divizemi. Co divize to směr, to názor, svůj cíl. Proto i zde si myslím, že volba někoho z managementu nebude vhodná. Někdo je musí usměrnit.

Šance na zvolení: 40 %

 

 

 

Závěrem chci říct, ať se šéfem stane kdokoliv, Microsoft se musí změnit. Odhaduji, že v korporátu se jim bude i nadále dařit, protože kompletní řešení, Windows servery, virtuál a cloud je a bude vyhledáván. Ale druhá část zaměřená na koncového zákazníka začne skomírat. Prodej osobních počítačů klesá, tím i prodej operačních systémů Windows. Tablety, smartphony, kancelářský software v cloudu jasně signalizují, že o operační systémy  Microsoftu bude stále menší zájem.

 

Co to znamená pro mě, pro drobného akcionáře? V současné chvíli můžu jen vyčkávat, protože volba šéfa nic neznamená. Důležité bude, jaký cíl a vize přinese nový šéf. Zatím zůstává Microsoft na mém watchlistu sledovaných firem.

 

Kdo podle Vás bude nový šéf Microsoftu?

View Results

Loading ... Loading ...

 

O tom, který směr bude pro Microsoft nejlepší si povíme  třeba příště.

 

 Příspěvek byl publikován v rubrice INVESTUJEME se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář