EURO 2012 – zákulisí

Mistrovství Evropy ve fotbale je velkým svátkem všech fotbalových fanoušků. V těchto dnech jsme krmeni slušnou dávkou kvalitních zápasu, podrobnými rozbory a diskuzemi fotbalových odborníků. Fanoušek tak naplno prožívá radost, euforii, smutek i zklamání. Pokud nemáme to štěstí být přímo v dějišti šampionátu a nemůžeme si plnými doušky vychutnat nepopsatelnou atmosféru, pak musíme vzít za vděk televizi.

Fotbalový šampionát je velkou akcí nejen pro fanoušky, ale také velkou akcí a výzvou pro všechny, kteří se podílejí na bezproblémovém chodu celého turnaje. Logistika turnaje obsahuje otázky řešení bezpečnosti a ochrany, dopravy, informačních a komunikačních technologií, informačního a média servisu, první pomoci, marketingových a vysílacích práv a v neposlední řadě taky šíření televizního signálu.

Jestliže chceme všechny tyto činnosti rozumně kontrolovat a řídit, budeme k tomu potřebovat nějaké centrum, nějaký hlavní bod, ze kterého to bude vše možné. Takovýto hlavní bod veškeré logistiky se nazývá IBC (International Broadcasting Centre – mezinárodní vysílací centrum).

IBC je srdcem či mezinárodní nervovou soustavou celého šampionátu. Zde mají své stanoviště televizní stanice a další broadcasteři, kteří zde stříhají a zpracovávají své reportáže, mají zde svá dočasná studia a zařízení pro přenos unilaterálních feedů. IBC je centrální bod, do kterého se sbíhají televizní signály ze všech stadionů, které jsou pak distribuovány operátorům po celém světě. IBC je vždy dočasné centrum, které nemůže chybět na žádné velké sportovní akci. Jde o fotbalové šampionáty (MS, ME), olympijské hry apod.

Konkrétně:

- IBC pro fotbalové EURO 2012 se nachází v Polsku ve Varšavě v halách EXPA.

- Oproti IBC na posledním Euru 2008 ve Švýcarsku a Rakousku je současné IBC o celých 30 procent větší.

- Na ploše 14000m2 se nachází veškerá vysílací technika, servery, studia, produkce, kanceláře, ale i restaurace a obchody.

- O správný chod IBC centra se stará více než 1100 lidí.

- Z IBC centra ve Varšavě je televizní signál distribuován do více jak 200 zemí.

- V IBC se nachází přes 40 broadcasterů z celého světa.

- Během turnaje funguje IBC nonstop, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

 

Nejdůležitějším místem IBC centra je Master Control Room (MCR) neboli hlavní řídící místnost. MCR koordinuje, kontroluje a nastavuje všechny příchozí televizní trasy ze stadionů a dále je distribuuje pomocí satelitní platformy nebo pevné sítě broadcasterům po celém světě.

Obr.: Pohled do MCR ve Varšavě

 

MCR v IBC ve Varšavě přijímá televizní signál ze všech osmi stadiónů po optice, popř. satelitním přenosem. Optické sítě jsou nedimenzovány na 2×70 Gbits z polských stadionů a 2×140 gbits z ukrajinských stadionů. Přenosové vozy na stadionech zpracovávají signál ve vysokém rozlišení z 32 kamer na stadionu a v blízkém okolí. Hlavními technologickými partnery, kteří zajišťují přenos mezi stadionem a MCR ve Varšavě je Orange a TP (Telekomunikacja Polska).

Obr.: Pohled do MCR centra ve Varšavě

 

Závěrem bych chtěl na konkrétní situaci ukázat důležitost IBC.

V roce 2008 na Euru ve Švýcarsku a Rakousku došlo k přerušení televizního signálu důležitého semifinálového zápasu mezi Německem a Tureckem. Napínavý zápas skončil výhrou Německa 3:2, ale fanoušek neměl možnost sledovat závěrečné minuty zápasu. Dle oficiálního vyjádření UEFA byl výpadek obrazu zapříčiněn bouřkou nad IBC ve Vídni. Během silné bouřky došlo k přerušení dodávky elektrického proudu do centra IBC a tím k výpadku distribuce zmiňovaného zápasu.

Doufejme, že ve Varšavě bude záložní dodávka energie řešena kvalitněji a v případě problémů okamžitě zareagují dieselagregáty.

 

Fotbalu zdar a českému zvláště

 

 

 

 

Video 1: Pohled do zákulisí IBC centra a televize BBC. (v anglickém jazyce)

zdroj: BBC  – odkaz na video

 

Video 2: Oficiální otevření IBC centra ve Varšavě (v anglickém jazyce)

zdroj: Euronews.com – odkaz na video

Zdroje:

www.uefa.com

http://www.pzpn.pl/

http://www.tv.live-station.org/Příspěvek byl publikován v rubrice VZDĚLÁVÁME SE. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář