GSM (Global System for Mobile)

GSMGSM je buňkový radiotelefonní systém patřící do druhé generace mobilních sítí, který je plně digitální. Vývoj byl zahájen v roce 1982 na žádost organizace CEPT (Conférence Européennen des Poste set Telecommunications), která zřídila pracovní skupinu GSM. Na vývoji tohoto celoevropského systému se podílela také organice ETSI (European Telecomuminucations Standards Institute), která v roce 1991 vydává první doporučení GSM tzv. Phase 1. O rok později byl spuštěn komerční provoz a v roce 1993 již v Evropě existovalo 36 GSM sítí ve 22 zemích. Úspěch této sítě byl podmíněn volně přístupnými doporučeními a hlavně vzájemně slučitelnými komponenty od různých výrobců.

Z počátku se systém používal hlavně pro přenos hlasu, ale díky digitálnímu přenosu lze jednoduchým způsobem faxovat, přijímat a vysílat data. GSM systém je dostatečně flexibilní, aby do něj mohly být implementovány další služby jako je HSCSD (High Speed Circuit Switched Data), který zvyšuje základní přenosovou rychlost nebo GPRS. GPRS je služba, která je využívána pro efektivnější přenos dat, protože pracuje na principu přepojování paketů, kde se platí za objem přenesených dat. GSM systém pracuje na principu přepojování okruhů, tzn. že se vytváří souvislá přenosová cesta s vyhrazenou kapacitou. Spojení existuje po určitou dobu souvisle v čase a po celou dobu, kdy je vytvořeno spojení se platí. Výhodou je garantovaná přenosová rychlost, která se v průběhu spojení nemění.

  ¨

Seriál o GSM: 4 díly o základech GSM a buňkových sítích

Historie buňkové radiotelefonní sítě (1. díl)

Princip buňkové radiotelefonní sítě (2. díl)

Architektura sítě GSM (4. díl)Příspěvek byl publikován v rubrice VZDĚLÁVÁME SE se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář