Historie buňkové radiotelefonní sítě

GSM

Historie buňkových radiotelefonních sítí spadá do 50. a 60. let. V těchto letech společnosti AT&T Bell Laboratories a další společnosti ve světě vyvinuli teorii buňkové radiotelefonní sítě. Z důvodů nedostatečné technologie v 50. a 60. letech byla ve Spojených státech první buňková síť AMPS (Advanced Mobile Phone System) vybudovaná až v roce 1983. Spojené státy nebyly první zemí, která uvedla do provozu první buňkovou radiotelefonní síť. V roce 1979 v Japonsku firma Nippon Telephone and Telegraph spustila síť, která využívala 600 duplexních kanálu v pásmu 800 MHz.
 
V roce 1981 byla v Evropě do provozu uvedena síť NMT 450 (Nordic Mobile Telephone). Tento systém byl vyvinut ve skandinávských zemích (Dánsko, Norsko, Švédsko a Finsko), původně jen pro spojení rybářských lodí s pobřežím. Teprve později se NMT 450 uplatnil jako veřejný radiotelefonní systém. Základní varianta se rozšířila do mnoha zemí i do České republiky. V osmdesátých letech se v Evropě objevují další buňkové sítě, např. ETACS (Extended Total Access Comunication). V Německu se využívá NMT 900 pracující v pásmu 900 MHz.
 
Všechny výše uvedené sítě, jsou analogové buňkové radiotelefonní systémy, které řadíme do tzv. 1. generace. Tato první generace měla jednu velkou slabinu, nebyla kompatibilní s ostatními analogovými buňkovými radiotelefonními systémy. Kvalita těchto sítí se v žádném případě nedala srovnat s pevnou telefonní sítí. Řešení tohoto problému bylo v digitalizaci buňkových sítí. Digitální sítě řadíme do tzv. 2. generace. Do této generace patří např. standard GSM. GSM standard byl zaveden v Evropě v roce 1990, pracuje ve frekvenčních pásmech 900 MHz a 1800 MHz. Mezi 2. a 3. generací je ještě tzv. 2,5 generace, kterou označujeme 2,5 G. Do této generace patří např. systém GPRS, který je charakteristický vyšší přenosovou rychlostí a využívá se hlavně pro datové služby. Označení 3G se používá pro právě nastupující generaci. Jsou to sítě, které nabízejí vysokorychlostní datové přenosy, např. CDMA (Code Division Multiple Access). Tyto sítě se také označují jako UMTS (Universal Mobile Telecommunications System).
 
Standardy buňkových mobilních sítí všech generací pro Evropu a Spojené státy jsou znázorněny na obrázku 1.

   .

Obr. 1: Generace mobilních sítí

 

Seriál o GSM: 4 díly o základech GSM a buňkových sítích

Princip buňkových sítí  (2. díl)

GSM – Global System for Mobile (3. díl)

Architektura sítě GSM (4. díl)Příspěvek byl publikován v rubrice VZDĚLÁVÁME SE se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář