Internet všeho (Internet of Everything), lukrativní trh a nový byznys

Myslíte si, že na internetu se už nedá nic vymyslet? Že všechno již existuje? Omyl. V článku “M2M, Machine to Machine. Vzpoura strojů se blíží” jsem popsal potenciál Internetu věcí (Internet of Things, IoT), Internet všeho (Internet of Everything, IoE) a komunikaci M2M. Ale… potenciál je jedna věc a zavedení do praxe a rentabilita je věc druhá. Pojmy jako IoE, M2M a IoT  jsou tu již několik let, tak proč by se měly k životu probudit právě teď? Dříve na Internet of Everything nebyly vhodné podmínky, ale IT technologie šly dopředu a tím se otevřela cesta pro IoE. V tomto článku se Vás pokusím přesvědčit, že IoE  má budoucnost  a že má význam sledovat vývoj a  firmy točící se okolo této technologie.

Četl jsem komentáře mnoha skeptiků, kteří tvrdí, že se IoE nemůže uchytit. Já si dovolím se všemi těmito skeptiky nesouhlasit a dále uvedu argumenty proč.

 

 

Rychlá mobilní síť LTE

Skeptici tvrdí, že neexistuje dostatečně rychlá mobilní síť. I když data ze senzorů můžete posílat  přes optické nebo metalické přenosové medium, tak pro rozvoj IoE je nejdůležitější mobilní přenos. Ano, dříve byl problém s přenosem pomocí mobilní sítě. GSM je prioritně postavena pro přenos hovorů. Datové přenosy GPRS, EDGE a  3G sítě nemají dostatečnou kapacitu na pokrytí všech Smart Things. Karta se začíná obracet. Ať si myslíte cokoliv, ve světě a u nás vysokorychlostní LTE do budoucna bude. Proč? Operátoři si musí uvědomit, že hlavní přísun financí bude přes  rychlé datové tarify. Mobilní telefon je  dnes multifunkční zařízení. Už neslouží jen pro hovor a SMS. Klasický hovor, systém přepojování okruhů, půjde do pozadí nebo úplně zanikne. Vše se bude přenášet pomocí datové sítě. I dnes už pro mobilní hovor používáme přece Skype.

 

 

Penetrace

Internet postupně pokrývá čím dál větší území. Dnes pomocí metalického, optického nebo radiového rozhraní můžeme na internet přistoupit téměř odkudkoliv na světě. A v budoucnu to bude ještě lepší. Čidla připojena k internetu můžeme rozesít od Amazonky přes Saharu po Severní pól.

 

 

Dostatek IP adres

Každému senzoru, čidlu, či akčnímu členu musíme přidělit jedinečnou IP adresu. Dříve bylo IP adres nedostatek. V IPv4 jde o  2ˆ32 adres, což silně limitovalo rozvoj IoE. Dnes díky  IPv6 můžeme adresovat až 2ˆ128 jedinečných adres. (Koho zajímá konkrétní počet IP adres, nechť si 2 na 128 naťuká do vědecké kalkulačky :-) )

 

 

Cloud řešení

Cloud se začíná implementovat do informačních technologií až v poslední době. Tento trend opět nahrává rozvoji Internetu všeho. Mít jeden  server, kde na jednom probíhá sběr, analýza, výpočty, predikce  je mnohem snazší pro zpracování, než si o data žádat z různým systémů a různých  koutů světa. Navíc je cloud v principu ekonomičtější.

 

 

Cena Smart Things

Samozřejmě peníze hrají roli nejdůležitější. Vysoké náklady na výrobu můžou jakýkoliv projekt pohřbít. Musíme počítat s tím, že do “hloupých” zařízení musíme implementovat prvky jako je senzor, procesor a komunikační jednotka. Naštěstí dnes lze inteligentní čidla pořídit za přijatelné ceny.

 

 

Napájení – bez šťávy to nepojede

Napájení bezdrátových čidel je popravdě stále velký problém. Ale i v oblasti zdrojů se blýská na lepší časy. Postupně se zlepšuje účinnost napájecích baterií nebo se objevují rovnou nová řešení. Příkladem může napájení pomocí superkondenzátoru, solární články, laserové napájení, piezoelektrický generátor a mnoho jiných netradičních zdrojů energie.

 

 

Uvedl jsem 6 důvodů, které nahrávají rozmachu nového internetu, Internetu všeho.

 

Abych byl objektivní, musím uvést i negativní stránky. Hlavní problém IoE je bezpečnost a soukromí. Vše co je dnes na sítí je napadnutelné. Hacknutý web, průnik do počítače či napadené databáze velkých organizací jsou sice nepříjemné, ale oproti hacknutému IoE jde o banalitu. Představte si napadenou síť internetu všeho. V tomto případě by mohl nastat scénář podobný válce strojů, kterou jsem popsal v úvodu předchozího článku.  Zmatené křižovatky, přetopené domy, zakázané vstupy do objektů, automatické objednávky nevyžádaného zboží apod.

Druhá věc je soukromí. Čím více informací o sobě vypustíme do světa, tím více budeme zranitelní.  Vezměme si otravnou reklamu. IoE bude ráj pro reklamní agentury. Díky IoE dokáží přesně zacílit na zákazníka. Nechť máme rekreačního běžce, který je osypán senzory, které dokáží měřit jeho životní funkce, tep, rychlost, energetický výdej, polohu atd. Všechny tyto údaje se zobrazují na jeho mobilním telefonu a ukládají se do cloudu. Obratem dostaneme na telefon  řadu reklamních sdělení od energetických nápojů přes vitamín C po úrazové připojištění. Farmaceutické firmy budou znát náš zdravotní stav, Energetické firmy budou znát naši spotřebu a tajné služby naši polohu.

Trochu černá budoucnost pro moderní společnost, která ctí svobodu.

 

I přes tyto negativa je IoE natolik jedinečné, že  se s implementací určitě začne. Firmy si nenechají utéct nový velký trh, na kterém vzniknou zcela nové odvětví a nové možnosti. V následujícím článku ”CISCO. Firma, která se snaží rozpohybovat trh s Internetem všeho” se dočtete, které současné firmy a obory mohou na IoE profitovat. A tudíž stojí za to je sledovat.

 

Je Internet všeho nový trend nebo bublina?

View Results

Loading ... Loading ...Příspěvek byl publikován v rubrice VZDĚLÁVÁME SE se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář