Koupě NVIDIE by vyřešila problémy Intelu

Není nic zvláštního, že velké technologické společnosti kupují mladé začínající firmy se zajímavým nápadem. Téměř denně slýcháváme o firmách XYZ kupující nadějné start-upy. Ale kolikrát se stane, že technologický gigant koupí zavedenou firmu s několikaletou historii? To se nestává moc často. Ale jednou za čas  přece jen tato situace nastane. Vzpomeňte si na akvizice Microsoft a Nokii, Google a Motorolu nebo AMD a ATI. Otázkou je, dokážeme našim laickým pohledem odhadnout další velkou akvizici? Věřím, že možné to je. Viz. Microsoft a koupě Nokie. V článku „Orientace v oboru je pro investora nejdůležitější“  jsem uvedl několik indicií podle kterých se dala tato akvizice vydedukovat. Ano, chápu, není žádné umění podívat se do minulosti a napsat správný závěr.

Pojďme tedy odhadnout situaci, která ještě nenastala. Pojďme předpovědět budoucnost nebo chcete-li predikovat.

 

Pro analýzu jsem dnes vybral pro mnohé známou značku NVIDIA. NVIDIA je firma s 20-letou historií, které dodává grafické procesory výrobcům grafických karet. Firma byla oceněna několika cenami (Forbes – společnost roku 2007, OSCAR za vizuální efekty,…). V současné době se soustředí na trh mobilních technologií (tablety, smartphony), kde se snaží prosadit s novými procesory Tegra.

Věřím, že je dobrou volbou rozšířit portfolio o výrobu procesorů pro mobilní zařízení. Věřím i, že jako zavedená značka s mnoha úspěchy  se dokáže prosadit i v tomto sektoru.

 

Otázkou je, může mít někdo o tuto firmu zájem?

Jsem toho názoru, že ano. Konkrétně  Intel a Microsoft. Ve všech médiích mnohokrát zmiňovaný boom mobilních zařízení nemůžou nechat tyto firmy bez povšimnutí. A jelikož obě zaspaly nastupující trend, musejí ho dohnat nákupem firem jako je Nokia, Motorola anebo právě NVIDIA.

 

Proč by NVIDII měl koupit INTEL?

Zde je důvod jasný. Světový gigant ve výrobě počítačových procesorů neskutečným způsobem zaspal mobilní revoluci. Problém je v tom, že Intel vyrábí procesory s architekturou x86 a x64 tak typické pro klasické PC. Ale mobilní zařízení používají zcela jinou architekturu. Jde o architekturu AMR,  na kterou drží patenty firma AMR Holdings, a která jen předprodává licence dalším výrobcům čipů. Tady nastává problém, prodej klasických PC celosvětově klesá a v novém rychle se rozrůstajícím sektoru nemá firma zkušenosti. Vcelku krutá rána pro firmu, která dlouhá léta byla symbolem  počítačového průmyslu. Snaha vyrobit vlastní mobilní procesor je příliš zdlouhavá, náročná a konkurence už je mnohem dále.

A právě tady vzniká prostor pro pořádnou akvizici. Což takhle koupit zavedenou firmu, která operuje téměř ve stejném oboru. Což takhle NVIDIA Corporation?

Koupě NVIDIE by mělo několik výhod.

-         rozšíření portfolia o lukrativní trh se smartphony  a tablety

-         integrace nejlepších CPU s nejlepšími grafickými procesory GPU

-         téměř monopolní postavení v čipových architekturách x86, x64 a AMR

Před lety koupila světová dvojka ve výrobě počítačových procesorů firma AMD světovou dvojku ve výrobě grafických procesorů ATI. Bylo by symbolické a i logické, kdyby světová jednička Intel koupila jedničku v grafice NVIDII.

Šance na koupi 80%

 

Proč by NVIDII měl koupit Microsoft?

Zájem by mohl mít taky  Microsoft. Microsoft se snaží vplout do, pro ní, neznámých vod mobilních zařízení. Téměř čistě softwarová firma vidí v oblasti mobilních zařízení velký potenciál. Diverzifikovat své portfolio a nabízet pak ucelený balík služeb a produktu od softwaru, přes cloud po mobilní zařízení by nebylo v nabité konkurenci na škodu. Důkazem, že to myslí Microsoft opravdu vážně je nedávný nákup Nokie.

Proč by NVIDIA neměla být koupena Microsoftem?

-         V první řadě je jde o různododé oblasti, software vs. výroba hardwaru.

-          Za druhé NVIDIA nenabízí koncový produkt, jde o komponent do mobilního zařízení. Pokud se nepletu Microsoft nabízí pouze koncová řešení. Tedy služby, software a hardware (Xbox, surface a kdysi dávno pc myši) koncovým zákazníkům.

-         Letos už Microsoft udělal jeden velký „kauf“, když koupil Nokii.

Tato akvizice by asi nebyla harmonická.

Šance na koupi 20%

 

 

 

Závěrem bych chtěl říct, ať firmu koupi kdokoliv akcie NVIDIA půjdou nahoru podobně jako akcie Nokie při nedávné koupi Microsoftem. Pokud by došlo ke koupi, bude to pravděpodobně Intel, protože svým zaměřením jsou si firmy velmi podobné. Kdyby k žádné akvizici nakonec nedošlo, pořád věřím, že NVIDIA je kvalitní firma, která je schopná prosadit se na novém trhu sama.

 

 

Jak dopadne NVIDIA?

View Results

Loading ... Loading ...Příspěvek byl publikován v rubrice INVESTUJEME se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář