M2M, Machine To Machine. Vzpoura strojů se blíží

Vzpoura strojů se blíží. Píše se rok 2020  a stroje se chystají převzít vládu nad světem. Stáváme se jejich otroky. Bez souhlasu a povolení vůbec nic nezmůžeme. Vše je řízeno dokonalým algoritmem, který na počátku 21. století vymyslel člověk. Myšlenka, plně automatizovat a zjednodušit denní procesy se vymkla z rukou. Stroje se naučily komunikovat mezi sebou, vyměňují si data a bez zásahu člověka je analyzují a vykonávají. Jsme pod drobnohledem, stroje o nás vědí úplně vše. Kombinace  senzorů, kamer, vstupních terminálů, optických závor, detektorů, multifunkčních zařízení dokáží detailně popsat celou naši cestu z postele do práce.  Nikde se už neschováme, nikdy už nebudeme svobodní.

Takto by mohl vypadat nejčernější scénář v roce 2020, kdy uměla inteligence bude mít stále větší zastoupení v běžném životě.

Ale nepanikařme  a nechme tyto utopie filmové branži a pokračování řady Terminátorů.  Pojďme se podívat na situaci pragmaticky a okem investora. Pojďme z této situace něco vytěžit.

 

 

Otázka první. Myslíte si, že internet už dále nemá co nabídnout a že se dál nemůže rozšiřovat?

Otázka druhá. Myslíte, že všechny velké projekty a business modely jsou již zavedeny?  Přece všechny megaprojekty typu VoIP telefonie (Skype), sdílení videa (Youtube), sociální sítě (Facebook), online hry jsou již v provozu.

Otázka třetí. Kam se bude internetová síť vyvíjet a kde je potenciál nového rentabilního trhu?

 

Odpovědi jsou schované v těchto zkratkách: IoT, IoE, M2M

Pokud jsou Vám tyto pojmy cizí, nezoufejte, něco si o nich povíme.

IoT, IoE, M2M jsou anglické zkratky pro Internet věci (Internet of Things), Internet všeho (Internet of Everything) a stroj – stroj komunikaci (Machime to Machine). Jen dodám, že tyto pojmy jsou známé již několik let, nejde tudíž o žádný technologický výstřelek poslední doby. Dříve pro zavedení těchto technologií nebyly vhodné podmínky, ale to se dnes změnilo.

 

O co tedy jde:

V dnešním internetu komunikují mezi sebou lidé. Říkáme, že jde o tzv. H2H (Human to Human) komunikaci. Veškerá zpracovaná data slouží člověku. Internet je síť sloužící pro přenos jakéhokoliv, pro nás, vstřebatelného obsahu. My jsme koncový uživatel, my jsme koncový bod. Ale co když je koncový bod stroj? Proč ne. Internet je jen síť pro přenos dat. Přizpůsobme obsah srozumitelný pro stroje a máme tady Internet of Things (IoT), Internet věcí. Vznikne komunikační řetězec mezi strojem a strojem neboli Machine to Machine, M2M. Čidlo nebo senzor na jednom konci planety dokáže ovládat akční člen na druhém konci planety bez jakéhokoliv zásahu člověka. Internet věcí je tedy celosvětová síť čidel, senzorů, detektorů, akčních členů, chytrých zařízení, které mezi sebou dokáží komunikovat.

Příkladů využití je dnes již velmi mnoho. Vezměme si inteligentní domy. Takovéto domy jsou osázeny hromadou čidel, senzorů a detektorů. Díky těmto prvkům se dům stará sám o sebe, optimalizuje provoz a šetří energii. Zavlažuje náš anglický trávník na základě vlhkosti půdy, zatahuje žaluzie podle denního svitu, spouští klimatizaci a topení podle naměřené teploty a výskytu osob v domě, objednává potraviny podle zásob v ledničce atd. atd.

A teď si představte, že se vám  díky Internetu věcí otevírá mnohem větší prostor. Což takhle inteligentní budovy, inteligentní města nebo automatické řízení letového provozu.

Internet věcí je krásná myšlenka s velmi vysokým potenciálem. Podle studií bude v roce 2020 na světě 7 miliard obyvatel a na každého člověka bude připadat 1000  výrobků s označením Smart Things. To je celkem 7 trilionu “věcí”. A teď si představte, kdyby všechny tyto věci byly připojeny v internetu. To by byl trh, co?

Internetem věcí vznikne nová robustní síť. Mnohem větší, než současná síť Internet. Tyto sítě jsou separátní. Ale když tyto sítě konvergujeme, tedy propojíme všechno živé a neživé (H2H s M2M), tak nám vznikne Internet všeho, IoE (Internet of Everything).

Internetem všeho dojde ke vzájemné komunikaci lidí, dat, procesů a věcí. Vezměme si příklad opět s inteligentním domem. Doposud inteligentní dům řídil zavlažování trávníku pouze na základě čidla vlhkosti. Ale s přispěním dalších dat z meteorologických stanic, předpovědí počasí a dat uložených v cloudu se může dům rozhodovat mnohem přesněji (čidlo vlhkosti signalizuje suchou půdu >> příkaz k zavlažování >> ale dle předpovědi se blíží déšť >> nebude se zavlažovat). A navíc veškeré informace o zavlažování a stavu trávníku budou přicházet majiteli na komunikační zařízení (tablet, smartphone).

Toto je příklad využití IoE, komunikace mezi věcmi, lidmi a cloudy s daty.

 

 

Teď už víme co je Internet všeho a víme jaký má potenciál. Jestli tento nový trend bude možné proměnit v kvalitní investici si povíme v druhé části, Internet všeho (Internet of Everything), lukrativní trh a nový byznys.

 

 

Je Internet všeho nový trend nebo bublina?

View Results

Loading ... Loading ...

 Příspěvek byl publikován v rubrice VZDĚLÁVÁME SE se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář