Meditační a relaxační hudba zdarma

Stále jsem se sám sebe ptal, mám při meditování poslouchat hudbu nebo mám být v úplném klidu. Co je správně? Nevím, dlouho jsem nevěděl. Netušil jsem ani jak k meditaci přistupovat. Jak ji správně provádět a vlastně jsem ani nevěděl čeho mám dosáhnout.

Jednou jsem se zúčastnil semináře o bojovém umění AikiJutsu, kde vystoupil Soke Keido Yamaue. Soke Yamaue je mistrem bojových umění a taky budhistickým knězem v Japonsku. Část přednášky byla zaměřena i na meditaci a právě tam jsem se dozvěděl jak je to s poslechem hudby.

Odpověď zněla “záleží na vás, jestli budete hudbu poslouchat či nikoliv. Dejte si jen pozor na správný výběr.”

Tato slova mě potěšila, protože rád při relaxaci a meditaci hudbu poslouchám. Níže bych chtěl říct něco o alfa hladině, rozdílu mezi klasickou hudbou Mozarta a Beethovena a Ambient ChillOut setech.

 

Meditační hudba v alfa hladině

Na přednášce zazněly termíny jako alfa, beta, theta a delta vlny. Ve zkratce jde o elektrickou aktivitu produkovanou v našem mozku. Tyto vlny odrážejí stav našeho vědomí. Například beta vlny jsou spojovány s běžným bdělým vědomím, logickou činností a schopnosti řešit problémy. Delta vlny se objevují za hlubokého bezesného spánku. A alfa vlny souvisí s vysoce uvolněným stavem vědomi což může být právě meditace. Při tomto stavu jsme přirozeně uvolnění, dokážeme být více kreativní, tvořiví, máme větší představivost a zlepšuje se nám paměť. A právě meditační hudba nám ulehčí vstup do tzv. hladiny alfa.

Na internetu a Youtube najdete kvanta meditační hudby v této hladině zdarma. Stačí jen zadat výrazy jako hudba alfa vln ke studiu, odpočinková hudba, alpha and theta relaxation apod.

 

Klasická hudba při meditaci

Při meditování lze poslouchat klasickou hudbu. Je lepší poslouchat Mozarta nebo Beethovena? V knize 59 vteřin jsem četl studii o tom, že pokud dětem do tří let pouštíte  skladby Mozarta zvýšíte tím jejich inteligenci. Řada maminek pouštěla těmto dítkům do postýlky Mozarta s přáním, že jednou z nich vyrostou podobní géniové. Tato teorie o zvýšení inteligence za pomocí Mozartových skladeb byla časem vyvrácena. Pozoruhodné  však bylo, že Mozartem se můžete snáz dostat do hladiny alfa. Opakem je další velký skladatel Beethoven. Ten v nás často vyvolává pocit jako úzkost, deprese, smutek apod.

Skladby těchto velikánů jsou na Internetu opět ke stažení zdarma.

Porovnejte například Mozartovu  - Piano Sonata No. 16Beethovenu – Symphony No. 5

Co si vyberete k meditování Vy? :-)

 

Ambient ChillOut

Tento druh hudby mám při meditování nejraději. Chillout ve volném překladu znamená uklidnění, uklidňující hudba. Chillout je termínem pro řadu stylů elektronické hudby. Jeden z těchto stylů je Ambient Chillout, který se dokonale hodí pro relaxaci a meditaci. Tento styl je velice jemný a uvolňující.

Nejraději mám Ambient Chillout od DJ Rivera. Tento DJ ze švédského Stockholmu velice citlivě vybírá jednotlivé tracky těch nejlepších světových interpretů (Namátkou Hans Zimmner, Mike Oldfield, Paul Oakenfold, Chicane) a vytváří z nich nádherné hudební sety, které opravdu stojí za poslechnutí.

Na jeho oficiálních stránkách jsou sety volně ke stažení. www.djriver.com

 

Začněte třeba hned prvním setem z roku 2002

Prvních šest jeho Chilloutů je, dle mého názoru, naprosto dokonalých. V některých pasážích mi dokonce běhal mráz po zádech.

S pauzou 7 let DJ River vydal sedmý Ambient Chillout mix. Zde budu trochu kritičtější. Vyjma první skladby Flesh Quartet – Innocent je zbytek setu oproti je jeho předchozím vydáním podstatně slabší. Je zde hodně mluveného slova což má u meditace rušící vliv.

I přesto pro relax či meditování je DJ River The BEST!

 

Ať už si vyberete k meditování jakýkoliv styl hudby, důležité je abyste se cítili při poslechu dobře ;-)

 

 

TABATA WORKOUT – cvič efektivněji! Spal tuk a získej postavu do plavek. Rychle a navíc ZDARMA. Přečti si víc. Jdi na www.tabataworkout.czPříspěvek byl publikován v rubrice VZDĚLÁVÁME SE se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.