O čem se mluvilo ve světě IT v roce 2012

Víte jaká je burzovní událost roku, soud roku, propad roku a produkt roku?

Loni jsem na tomto webu vyvěsil anketu s otázkou, o čem se bude nejvíce mluvit v roce 2012.

Vytipoval jsem několik události, o kterých jsem byl přesvědčen, že budou v hledáčku médii.

Pojďme se tedy podrobněji podívat, co se zajímavého se v roce 2012 v technologickém světě stalo.

 

  

Facebook na burze

Asi největší události, o které se v roce 2012 mluvilo, byl vstup Facebooku na americkou burzu NASDAQ.

Šlo o událost světového rozsahu. Vstup na akciový trh byl médii obrovsky propagován, což vyvolalo velký zájem u investorů. Celosvětově známá a oblíbená sociální siť vyvolávala u méně zkušených investorů pocit výhodné investice. Ale opak byl pravdou. Už řadu týdnů před  úpisem akcií analytici upozorňovali na  přehnaně vysokou otevírací cenu.   

Burzovní událost roku nastala 18. května. Otevírací cena byla 38 dolarů za akcii. Po prvním dnu cena za akcií klesla o  10 % a v následujících dnech stále klesala. Na samé dno klesla 9. září, hodnota 17,7 dolarů znamenala propad o 53 %. V současné době (na konci roku 2012) je hodnota akcií na 26 dolarech (-32 %). Není divu, že neúspěšný vstup na burzu vyvolal u  investorů velké zklamání a u řady z nich i podání žalob na společnost.

Otázkou je,  kdy a jestli vůbec někdy akcie FB dosáhnou černých čísel. Facebook se stále více stává marketingovým nástrojem firem, kde propagují své produkty.  Původní myšlenka sdílet soukromé informace a fotografie se svými přáteli ustupuje pomalu do pozadí. Reklama na FB, která je pro růst firmy jediným finančním zdrojem je čím dál agresivnější. Když připočtu stále se měnící vzhled a neustálé změny v ovládáni, myslím, že Facebook již dosáhl zenitu a další výrazný růst se konat zřejmě nebude.

 

                                                                                                                                              

 

Útoky Anonymous

Anonymous je hackerská skupina, která v letošním roce zaútočila na velké světové servery. Anonymous se stal postrachem vládních institucí a soukromých firem v celém kybernetickém světě. O síle útoků skupiny Anonymous se mohly přesvědčit servery FBI, Bílého domu, organizací MPAA a RIAA. Letošní útoky byly vedeny hlavně v reakci na uzavření provozu serveru MegaUpload.

V České republice se Anonymus dostal do podvědomí obyvatel díky protestu proti uzavření smlouvy ACTA. Podle hackerské skupiny omezuje ACTA svobodu slova a lidská práva. Svůj nesouhlas dává Anonymous najevo tím, že útočí na vládní weby ČR. Smlouva ACTA nakonec s přispěním Anonymous neprošla.

Názor na Anonymous však musí být rozpačitý. Na jedné straně bojuje za svobodu internetu. Na druhé straně hackuje  firemní servery a zveřejňuje seznamy  a soukromá data uživatelů internetu.

Význam Anonymous v roce 2012 potvrzuje i fakt, že na toto téma vznikla kniha s názvem Jsme Anonymus od Parmy Olsonové. Kniha přináší svědectví o internetové vzpouře hackerů, kteří  útočí na  vládni a korporátní weby.  Nakonec zde zmíním slogan, který žádný správce sítě a webmaster nechce vidět. Jsme Anonymus, Jsme legie, Neodpouštíme, Nezapomínáme, Očekávejte nás.

 

 

  

Patentové války

V patentové válce jsou dnes snad všechny velké technologické společnosti. Firmy nakupují patenty za miliardy dolarů jen proto, aby měly esa v rukávu v boji proti svým konkurentům. Ten kdo má dnes větší arzenál patentů, má větší šanci uspět na konkurenci nabitém IT trhu. Boj o pozici lídra trhu už není jen otázkou nabídky kvalitního produktu, ceny, servisu a  záruky, ale poslední dobou i soudních bitev. Vyhranou soudní bitvou dokážete zcela eliminovat konkurenční produkt.

Patentové války v roce 2012 vedly Nokia s Blackberry, Apple s HTC, Microsoft s Motorolou a mnoho dalších společností. Nejznámější patentovou válkou a soudem roku 2012 byl spor mezi Applem a Samsungem.

Apple obvinil Samsung z kopírováni vzhledu a porušení patentu u řady produktů.

Samsung pod tíhou důkazů soudní spor prohrál a musel zaplatit odškodné přes jednu miliardu dolarů. Multiproduktový gigant Samsung tak během jednoho dne přisel o velkou část svého kapitálu. A jelikož prohraná bitva neznamená prohranou válku, zažaloval naopak Samsung Apple z používáni technologie LTE u nové řady iPhonu 5.

Války gigantů budou pokračovat i nadále. Výsledky soudních sporů budou skokově měnit hodnotu akcii. Toto je samozřejmě dobrá zpráva pro investory reagující na  mikroekonomická data společností, ale je to dobrá zpráva pro běžného spotřebitele?  Ne, patentové války můžou velmi výrazně omezit vývoj nových technologii.

 

                                                                                                                                            

  

Boom tabletů

Kdybych měl zvolit produkt roku 2012, byl by to určitě počítačový tablet. Obliba a prodej tabletů se zvyšuje každým dnem. Multifunkční dotyková placka nahrazuje řadu doposud používaných zařízení (osobní počítač, notebook, telefon, čtečka knih, fotoaparát,…).  Zvýšeny zájem spotřebitelů vyvolává  zájem u společností, které s výrobou hardwaru nemají žádné nebo jen okrajové zkušenosti.

Tento trend je tak silný a trh lukrativní, že společnosti mimo hardwarový obor si chtějí část  koláče taky ukrojit. Když pominu pionýra tabletů Apple a kopírující Samsung, tak kromě těchto firem se na trh snaží dostat taky Google, Microsoft a Amazon.

Zejména tablet od Amazonu byl s napětím očekáván. Amazon, největší online obchod s knihami  na světe tento rok představil svůj tablet Kindle Fire. Svými parametry se vyrovná kultovnímu iPadu od Applu. Zásadní rozdíl je však v ceně. A podle posledních průzkumů si Kindle Fire vede nadmíru dobře.

Ani Microsoft, softwarový gigant, nechce zůstat opodál a pustil se do vývoje svého vlastního tabletu. Na podzim představil tablet Surface s operačním systémem Windows 8. Stejně jako Kindle Fire, tak i Surface je velmi povedený tablet. A závěr? Do budoucna se můžeme těšit na širokou nabídku tabletů od světových firem. Doufejme, že probudí stále kapitálově klesající Hewlett-Packard a přijde s nějakým svým povedeným tabletem. Přece jen,  klasickým počítačům pomalu odzvonilo.

 

                                                                                                                                            

  

Suverenita Apple?

Je suverenita Apple u konce? Pravděpodobně ano. Počítačová firma poslední roky raketově rostla diky úspěšnému telefonu iPhone a tabletu iPad. Představení prvního iPhonu a iPadu byla taková malá technologická revoluce, produkty šly na dračku a jmění firmy nezastavitelně  rostlo do závratných výšin.

Fanoušci Apple vždy  s napětím očekávají nové vylepšení a nové trendy, ale…. poslední dobou se zdá, že novinek z továrny na dokonalost je méně a méně a nové revoluční nápady nepřicházejí. Apple pouze recykluje v novou řadu své nejvýznamnější produkty. Důkazem je nový iPhone řady 5. Na podzim Apple představil nový telefon, ale žádné převratné novinky nepředvedl. Pro mnoho fanoušků to bylo značné zklamání. Spekulovalo se o tom, že Apple po smrti Steva Jobse už nemá co nabídnout. Zklamání nastalo také u investorů. Kdo před deseti lety nakoupil akci Apple si dnes může mnout ruce, protože hodnota společnosti vzrostla o neskutečných 14500 %.  Ale kdo se snažil naskočit do rozjetého trendu tento rok, pravděpodobně ztratí. Myslím, že akcie dosáhly svého vrcholu 19. září, kdy se na okamžik přehouply přes hodnotu 700 dolarů. Od této doby akcie spadly o 27 %.

Pokud Apple nepřijde s další převratnou novinkou, tak hodnoty 700 dolarů již nikdy nedosáhne.  Na druhou stranu, kdo jiný může přijít z převratnou novinkou, když ne Apple.

 

                                                                                                                                            

  

Windows 8

Windows 8, očekávaný i předem zatracovaný operační systém od Microsoftu.  Dle diskuzí a určité pravděpodobnosti si mnoho uživatelů myslí, že Windows 8 bude propadák. Vycházejí ze střídající se posloupnosti úspěšných a neúspěšných OS od Microsoftu. (Windows 98 – úspěch, Windows Millenium – propadák, Windows XP – úspěch, Windows Vista – propadák, Windows 7 – úspěch, Windows – předčasně předurčen k neúspěchu). Můj názor je opačný, tento operační systém pro desktopy, přenosné pc a tablety se zatím jeví velmi sympaticky.. Důkazem, že by se Windows 8 mohl chytit je skutečnost, že si výrobci operačních pamětí stěžují na nízké nároky využití paměti RAM. Výrobci nechť si stěžují, pro nás je to určitě dobrá zpráva.

 

  

3D televize

Technologií, která né a né se na trhu prosadit je bezesporu 3D televize. Mám takový pocit, že výrobci televizí  dělají vše možné i nemožné jak 3D zpopularizovat. 

Stále více výrobců televizi nabízí 3D zobrazeni. Mnoho televizi dokáže převést obraz z klasického 2D obrazu na 3D. Dokonce se objevují i 3D televize, kde není zapotřebí brýlí.

Ale divák prostě nechce podlehnout tomuto trendu, který když už roste, tak velmi velmi pomalu.  Pro kupujícího není 3D zobrazeni prioritou. A není se čemu divit, konvertovaný 2D obraz do 3D nevytvoří ten správný prostorový efekt, televizní stanice zatím nepočítají s nasazením 3D filmů a kvalitního 3D obsahu je stále málo. Navíc ten, kdo měl  možnost sledovat dvouhodinový film ve 3D potvrdí, že to není příliš pohodlné.

Princip trojrozměrného obrazu je znám už téměř 100 let. Doufejme, že nebude potřeba dalších sta let, než se 3D zobrazení v televizích stane běžnou součásti.

 

                                                                                                                                            

  

Hybridní televize HbbTV

V poslední době je snahou televizních stanic nabídnout divákům větší interaktivitu. HbbTV ke sledovanému televiznímu pořadu přináší řadu doplňkových informaci a služeb. Stiskem jediného tlačítka se dostaneme k anketám, sportovním statistikám, předpovědím počasí apod. Využití HbbTV je bezesporu velmi široké.

Standard HbbTV je dnes již velmi rozšířen v Německu. U nás je nejdále Česká televize. V tomto roce zkušebně nasadila HbbTV u tří velkých sportovních události – MS v hokeji, fotbalové EURO a olympijské hry. HbbTV jako standard se v budoucnu určitě prosadí a rozšíří mezi další televizní stanice.

Dříve tady již byla snaha o interaktivitu se systémem MHP, ale rozšíření ztroskotalo na několika faktorech – nekompatibilita, složitý systém  a malá dostupnost širokopásmového internetu.

 

 

  

Test DVB-T2

O DVB-T2 se v roce 2012 mluvilo hlavně v souvislosti s Českými Radiokomunikacemi. ČRa jako provozovatel tří celoplošných multiplexů začal testovat nový televizní standard DVB-T2. DVB-T2  má oproti DVB-T řadu výhod, je ekonomičtější, bezpečnější, dokáže přenést kvalitnější obraz a do jednoho fyzického kanálu dokáže zamultiplexovat více televizních kanálu než  DVB-T.  Ovšem  otázkou je, jestli i přes tyto výhody bude o tento standard u televizních stanic zájem. Kdybych si měl tipnou, tak ještě dlouho nebude. A proč?

1) Proč paralelně vysílat stejný obsah, za který musí televize  provozovateli sítě platit nemalé peníze.

2) na trhu je stále nedostatek tunerů s DVB-T2.  

3) myslím, že diváci taktéž nemají důvod měnit své televize nebo kupovat nové STB.

Přece jenom rozdíl mezi DVB-T a T2 není tak markantní jako mezi analogovým a digitálním vysíláním.

Velmi mě  pobaví všichni rádoby „televizní experti“, kteří státním úředníkům posílají otevřené dopisy s  požadavkem na státem řízený přechod na DVB-T2. Tito lidé si neuvědomují, že stát po přechodu na digitální vysíláni již nemá  povinnost dále podporovat upgrade na vyšší verzi DVB standardu.

 

 

A jaké jsou klíčové události u nás a ve světe podle Vás? Podělte se a diskutujte níže.Příspěvek byl publikován v rubrice INVESTUJEME se štítky , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář