Od hazardu k investici

Pojďme se  podívat, kde všude se dají vydělat nějaké peníze. Nebudeme skromní a budeme chtít vydělat hodně peněz. Samozřejmě pokud možno jednoduše, rychle, bez námahy, znalosti a vědomosti. Počkat, stop, opravdu je to možné? Chvilka napětí. Odpověď zní – Ne, není.  Milí čtenáři hned na začátku Vás zklamu.  Pokud chcete získat peníze výše uvedenými způsoby, tak navštivte jiné weby, kde Vám budou slibovat nesplnitelné. My se podíváme na jiný způsob. My budeme makat, analyzovat a sbírat informace a neustále se vzdělávat. Pokud jste hledali jednodušší způsob, raději už dále nečtěte .

Rozhodl jsem se porovnat 3 typy přijmu financi  –  investici, spořeni a hazard. Tyto tři způsoby toho mají dost společného, takže pojďme se na ně podívat.

 

Začneme hazardem. Pro mnohé nejjednodušší vidina zisku, do které celoživotně vkládáme přehnané naděje.  Konkrétně jde o loterii, ruletu, kurzové sázky a poker.

 

LoterieSportka, Šťastných 10  a hry podobného typu jsou typickým příkladem, kdy chceme jednoduše, rychle, bez námahy, vědomosti a znalosti získat za málo hodně. Celý tento průmysl je živen naivní představou lidi, že zrovna oni budou mít  štěstí a uhádnou pouze 6 čísel ze 49.  Jaká je pravděpodobnost, že se mi to povede asi víte —- hóóódně malá. Pro ty, kteří neví je to 1:13 983 816. Pro představu 1:2, tedy 50 na 50 je hod minci. Tedy buď a nebo. Ve sportce je to  „Buď a milionykrát nebo“.  Takováto pravděpodobnost nestojí za investici jakékoli finanční částky.

Můj závěr:  pro zlepšeni finanční situace rozhodně ne

 

Ruleta, další čistě náhodný proces. Na internetu se objevuje řada zaručených návodů jak v ruletě nikdy neprohrát. Mám pro Vás dvě zprávy. Dobrá zpráva – ano, jde to. Špatná zpráva – jen teoreticky.  Asi mnoho z Vás slyšelo o metodě jménem Martingale, o metodě navýšeni sázky v případě prohry a za předpokladu šance 50:50.

Vsadím jeden žeton na červenou barvu – prohraju. Dobře, navýším vklad, vsadím dva žetony na červenou barvu – prohraju. Hmm, dobře navýším, vsadím čtyři žetony – opět prohraju. Opět sázku navýším, tentokrát už 8 žetonu – bohužel zase mi nepřišla barva. Nervózně sázím na červenou barvu 16 žetonů. Dohromady jsem při této seanci vsadil 1+2+4+ 8+16 = 31 žetonů. Uff oddych, padla červená barva, výhra 32 žetonů. Po odečtení  „investice“ 31 žetonů jsem na krásné „výhře“ jeden žeton (32-31=1). Ptám se, opravdu se chci pro jeden žeton tak nervovat?   Odpověď by měla být snad jasná, NE!

Bohužel  jsem našel mnoho webů, které tuto metodu oslavuji jako pomyslný zlatý grál. Reklamní titulky na návod jak rozbít bank v ruletě  nebo zaručený zdroj peněz jsem našel i placeném reklamním prostoru Facebooku. Přijde mi úsměvné, že se najdou lidi, kteří tomu stále věří a zkoušejí to pořád dokola. Každý si to musí vyzkoušet, aby zjistil, že růžovoučké věci jsou jen v teoretickém prostoru a argentinských telenovelách.

Můj závěr: náhoda 50:50 není pro nás

 

O něco zajímavější je kurzové sázeni. Zde už nejde jen o náhodu. Šanci na úspěch můžu zvýšit podrobnou analýzou a statistikou a orientací v daném sportu. Sázkař svádí věčný boj s bookmakerem, který na konkrétní sportovní události vypisuje kurzy.  Pro jednoduchost si vezměme  tenisový zápas  s předpokladem, že oba tenisti mají stejnou herní úroveň. Tzn. šance na výhru je 50:50 (1/2). Bookmaker by měl teoreticky vypsat kurz 2 pro  prvního hráče a kurz 2  pro soupeře. Bohužel, toto číslo je opět teoretické, většinou je tento poměr o něco nižší, např. 1,91 (0,09 jde do kapsy sázkové kanceláře).

Existuje mnoho možností jak sázet. Opět mnoho sázkařů „hodí“ na tiket nespočet sportovních událostí za minimální vklad s nadějí velké výhry. Vylepené tikety v kancelářích, kdy za 20 korun a 15 vsazených zápasů vyhrají 50 000 korun v nás vyvolávají pocit, že nejde o nic nemožného.

Pamatuji si na jednu situaci, kdy u vedlejšího stolu v hospodě seděli dva pánové v důchodovém věku.

První říká: „tak jsem hodil na tiket 20 tutových zápasů za dvacet korun. Když vyhraju mám 500 korun v kapse.“ Druhy mu říká: „ty voe, to sis měl dát za tu dvacku raději pivo. Šance že vyhraješ je nula. To já si po pečlivé analýze vyberu jeden zápas, kterému věřím. Hodím ho za 300,- s kurzem 1,5 a mám skoro to samé co ty. Více riskuju, ale mám větší šanci na výhru. Ha“

Otázka k zamyšlení:  Která varianta je lepší?

Moje rada: kurzové sázeni je pro větší zážitek ze sledovaného zápasu v televizi nebo na stadionu.

I když přece jen  jedna metoda přivýdělku by tady byla. Tou je Value Betting.  Ale o Value Bettingu někdy příště.

 

Poslední hazardní hrou je poker. V posledních letech velmi oblíbená hra. Přijde mi, že ten kdo nehraje poker není IN. Každý vystupuje jako profesionál a všichni okolo něj  jsou amatéři. Každý z rukávu vysype několik dlouhých  a nudných historek jak prohrál s tím největším amatérem smolně na riveru a kdyby měl trochu více toho štěstíčka tak jeho prsteníček bude zdobit prsten z WSOP. Ano, poker je hra, kde hraje náhoda důležitou roli.

Tuto náhodu můžete do značné míry ovlivnit. Podle některých názorů 40 procent hraje štěstí a 60 procent um, zkušenosti, trpělivost, pravděpodobnost a statistika. Poker je hra, kde svými znalostmi můžete ovlivnit výsledek, nikoliv ho přesně určit.  Jen malá hrstka hráčů v historii pokeru dokázala obhájit vítězství z největších eventů.  Jeden z nich je Stu Ungar, výjimečný hráč a legenda, která dokázala vyhrát 3x turnaj WSOP.

Můj závěr:  Míra radosti se nevyrovná míře zlosti.

 

Od hrazdu přejdu rovnou ke spořeni.  Spořit  na případné horši časy by měl určitě každý. Ale je  spoření tou nejvhodnější volbou pro zhodnocení volných  peněz? Je nejbezpečnější volbou, ale nejvýhodnější?  Většinou naše zhodnoceni převálcuje inflace.  Banky, spořitelny nám nabízejí spořící účty. Předhánějí se v desetinkách procent a dávají nám najevo, co bychom ještě chtěli. V průměru  2 procenta p.a.  při dnešní inflaci asi není nic moc. Navíc nepočítám poplatky za vedeni účtu, zřízeni účtu apod.  O něco lepší produkty jsou stavební a životní spořeni, ale roky na peníze nemůžete sahat. Jsou to naše těžce vydělané peníze, proto chceme, aby byly dostatečně likvidní.  Spoření je pasivní forma zhodnocovaní financí se zárukou určitého bezpečí.

Ten kdo nerad riskuje, spokojí se s málem, ale má rád jistotu, pak je pro něj spořeni tou nejlepší volbou.

Ale ten kdo je ochotný jit do určitého rizika, pak správnou volbou je investování. Řekl bych, že jde o kombinaci hazardu a spořeni. Vlastně jde o řízené riziko s možností většího zisku.

 

 

A právě celý tento první článek směřuji k investicím. Na otázku – investice?, spořeni?, hazard? jsem jednoznačně pro investováni. V západních zemích jsou investice a diverzifikace portfolia zcela běžný pojem. U nás bohužel ne. Zde jsou lidi rádi, že vyžijí bez dluhu k další výplatě.  Bohužel něco ve státě českem je špatně. Ti kdo mají to štěstí a dokáži měsíčně ušetřit, by měli investovat. Samozřejmě ne všechny úspory, protože investice = riziko. To jak velké  riziko to bude ovlivníme znalostmi, vědomostmi  a tvrdou prací. Tedy nic pro ty, kteří hodiny brouzdají po síti a hledají pojmy jako „peníze snadno a rychle“  „peníze jednoduše“  „bohatství bez námahy“ apod.

Na tomto webu se zaměřím převážně na akcie, které se obchoduji na amerických trzích. Jak jsem psal výše. Hazard přináší nepřijatelnou míru rizika a spořeni zase nepřijatelnou míru zisku.  Myslím, ze akciový trh přináší právě správný poměr rizika a zisku.Příspěvek byl publikován v rubrice INVESTUJEME se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář